Scalper Media logo

Aktuálne čísla
práve v predaji

Krížovky s úsmevom


Krížovky pre fajnšmekrov

 

Zaujímavosti zo sveta krížoviek

Krížovka má už viac ako 100 rokov. Autorom prvej novodobej krížovky bol Angličan Arthur Wynne, ktorý v chlapčenských rokoch emigroval do USA. Písal sa rok 1913, keď ho ako autora zábavnej rubriky, požiadal šéfredaktor newyorského denníka The New York World, aby do vianočného čísla vymyslel niečo zaujímavé. A tak sa 21. decembra v denníku objavila krížovka s názvom Word - Cross. Do krížovky sa okamžite zamilovali široké masy ľudí a rýchlo sa rozšírila aj do ďalších novín.

Dnes je krížovka súčasťou takmer každého časopisu alebo novín a teší sa veľkej obľube. Časom vznikli rôzne nové typy krížoviek, no ich spoločným znakom zostáva, že dokážu cibriť pamäť, poučiť a súčasne zabaviť.

Okrem už spomínaného príbehu vzniku krížovky existujú aj mnohé legendy, ktoré prisudzujú prvenstvo iným autorom. Jedna z nich hovorí, že krížovku vynašiel Angličan Victor Orville z Oxfordu počas jeho pobytu vo väzení v Kapskom meste.

Najstaršia doteraz objavená verzia krížovky vznikla pred asi 2 000 rokmi (79 n.l.). Pochádza z rímskeho náhrobného podstavca nájdeného v ruinách Pompejí. Ide o dokonalú štvorcovku v latinčine, od neznámeho autora. Vytesaný nápis možno čitať rôznymi smermi a vždy bude výsledkom rovnaká veta. Text znie Sator Arepo tenet opera rotas, čo znamená Oráč Orepo držiaci pluh pri práci.

Asi najrozšírenejším a najobľúbenejším typom je švédska krížovka. Okrem toho sú krížovkármi vyhľadávané aj klasické krížovky, doplňovačky, vyplňovačky, ale aj exotickejšie druhy krížoviek, ako sú napríklad šikmá krížovka alebo mozaiková krížovka.

Aj krížovky majú svoje rekordy. Tak napríklad najväčšia krížovka na svete obsahuje 64 371 slov a je veľká 6 krát 8 metrov. Jej autormi sú manželia Semjon a Svetlana Beljajevovci z Voroneže. Zostavovali ju 7 rokov a podľa odborných odhadov jej vylúštenie by trvalo najmenej 2 roky.

Ani krížovkám sa nevyhol pokrok a dnes je možné vytvoriť krížovku aj na počítači alebo ju lúštiť online na internete, v mobile alebo na tablete. Takéto krížovky však často strácajú dôvtip a krásu, ktoré majú krížovky vytvorené človekom na papieri.



 

 

 

Predplatné